Fantastyczny pomysł i szczytny cel!

Jakiś czas temu w głowach mieszkańców warszawskiego Ursynowa zakiełkowała taka mała myśl aby postawić pomnik jednej z bardziej wybitnych postaci tego osiedla. O kogo mianowicie chodzi? Ano o Stanisława Anioła z filmu Alternatywy4. Jak dla mnie jest to po prostu strzał w 10 i po prostu rewelacyjny pomysł. Jak sprawa się dalej potoczy ciężko powiedzieć na razie mamy projekt rzeźby Pawła Kapelańskiego (w dalszej części zamieszczam wywiad z nim):

aniol.jpg

Powracamy do pomysłu postawienia pomnika serialowemu Aniołowi w warszawskiej dzielnicy Ursynów.

Odezwał się do nas jeden z inicjatorów pomysłu tego projektu, a także autor projektu rzeźby Paweł Kapelański. Przypominamy, że pomnik ma stanąć na górze Kopa Cywila. Poniżej możecie przeczytać wywiad z panem Pawłem, od urodzenia mieszkającym na Ursynowie.

hot: Ostatnio zrobiło się o Tobie głośno z powodu pewnego projektu.

P.K.: Nie powiedziałbym, że to o mnie zrobiło się głośno. Jeśli już to o pomyśle postawienia na ursynowskiej Kopie Cwila pomnika Stanisława Anioła, jednej z głównych postaci serialu „Alternatywy 4”. Gazeta Wyborcza pierwsza zainteresowała się projektem, poza tym w różnych mediach pojawiło się kilka wzmianek na ten temat.

hot: Dlaczego akurat Anioł z „Alternatyw”?

P.K.: W ramach zajęć w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej pod kierunkiem prof. Mirosława Duchowskiego na Wydziale Malarstwa gdzie studiuję, mieliśmy postawione zadanie którego celem była ingerencja artystyczna w konkretnej lokalnej przestrzeni. Mieszkam od urodzenia na Ursynowie i moim pierwszym skojarzeniem był serial „Alternatywy 4”. Bardzo lubię ten film i chciałem wykorzystać fakt, że to właśnie na Ursynowie odbywały się zdjęcia. W toku pracy ostatecznie wykrystalizował się pomysł postawienia pomnika głównemu bohaterowi serialu – opiekunowi tytułowego bloku – Stanisławowi Aniołowi, postaci którą genialnie wykreował Roman Wilhelmi.

hot: Myślisz, że taka postać, kojarząca się raczej negatywnie zasługuje na pomnik?

P.K.: W postaci prowincjonalnego karierowicza, stróża bloku w świeżo-powstałym osiedlu Bareja zawarł satyrę z PRL-owskiej biurokracji państwowej; pełną surrealistycznego humoru karykaturę atrapy państwa jaką był PRL lat 80. Uważam, że w tej kreacji tkwi ogromny potencjał intelektualny. Nie dowartościowuję negatywnych cech prowincjonalnego stróża, ale satyrę na system, którą personifikuje genialna kreacja Romana Wilhelmiego. Moim zamierzeniem nie jest też wpisanie się w nurt resentymentu za tamtym czasami. Chcę skłonić do refleksji tu i teraz.

hot: Na ile miałby to być pomnik Anioła, a na ile Wilhelmiego? Bo o ile się nie mylę miałby mieć twarz tego aktora.

P.K.: To Roman Wilhelmi wykreował tę fantastyczną rolę. Siłą rzeczy to musi być też pomnik wielkiego aktora. Chciałbym, żeby pomnik wiernie oddawał fizjonomię aktora, jego ubiór, gest. Był jak najbardziej naturalistyczny.

hot: Zdaje się, że początkowo myślałeś o potężnym monumencie wysokości 80 metrów, ale zrezygnowałeś z tego pomysłu.

P.K.: Chciałem, żeby Anioł maksymalnie dominował nad Ursynowem. Był jego najbardziej charakterystycznym, widocznym z głębi Warszawy punktem. Witał z daleka przyjezdnych. Myślałem o takim 80-metrowym kolosie, ale 25-metrowy, też nie zginąłby, zwłaszcza, że Kopa Cwila jest całkiem sporym wzniesieniem.

hot: Jerzy Chudziński, naczelnik wydziału kultury na Ursynowie powiedział, że w okolicy, gdzie chcesz zbudować pomnik ma powstać kościół, a Anioł mógłby w tym kontekście wzbudzić wiele kontrowersji.

P.K.: Kojarzę teren góry Kopy Cwila i wokół niej jako rekreacyjny. Jest tam sporo ścieżek, można pospacerować. W taką przestrzeń świetnie wpisałby się pomnik Anioła. Ludzie mogliby przyjść i zrobić sobie z nim zdjęcie. Ale nie widzę przeszkód żeby stanął i pomnik i kościół. Swoją drogą, anioł nie powinien stanowić konkurencji dla kościoła.

hot: Mówił też o tym, że pomnik mógłby powstać na którymś z nowych budynków. Co Ty na to?

P.K.: Kopa Cwila, która znajduję się na wejściu do Ursynowa to idealne miejsce. Tę postać kojarzy chyba każdy dorosły Polak. To niezaprzeczalne dobro kulturowe. To wielka szansa dla promocji Ursynowa i lokalne władze powinny to wykorzystać. Pomnik Anioła zasługuję na to, by postawić go właśnie w tym miejscu. Nie chciałbym, żeby został zepchnięty do podrzędnego miejsca. Przecież taki pomnik mógłby stać się wielką atrakcją turystyczną nie tylko dla Ursynowa. Gdańsk ma swojego Oskara z blaszanym bębenkiem, Lublin sztukmistrza. To są gotowe wizytówki i genialne okazje do promocji tych miast. Jestem pewien, że niebawem doczekamy się upamiętnienia tych bohaterów w lokalnej przestrzeni.

hot: Jak w dniu dzisiejszym wyglądają realne szanse na budowę pomnika?

P.K.: Przede mną dużo pracy, żeby przekonać lokalne władze do pomysłu. W pierwszej kolejności chcę zainteresować klub miłośników serialu i zaproponować utworzenie komitetu budowy pomnika. Chcę także zainteresować pomysłem twórców właśnie powstającej kontynuacji serialu. Niezbędne jest również przygotowanie multimedialnej prezentacji. Konieczna jest opinia głównego architekta miasta. Jeśli nie chcę, żeby na kilku artykułach prasowych się skończyło, to muszę się wziąć ostro do pracy.

Wywiad pochodzi ze strony www.hotmag.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s