Przelewanie pieniędzy i zakupy na aukcjach internetowych

<!-wpadka@hashzero.net->W dobie wielkiej emigracji, jak to zwykle bywa powstają nowe potrzeby. Jako, że ostatnio wynikła potrzeba, to poszukałem, poszperałem i pokrótce opiszę sposób na to jak szybko i tanio przelewać sobie pieniądze z obcego kraju do Polski i ogólnie o handlowaniu w skali całego globu, czyli o aukcjach internetowych. Zaczniemy może od aukcji. Jeżeli kupujemy coś na allegro problemu w zasadzie nie ma, bo prócz odbioru osobistego, możemy wysłać towar pocztą polską (sic!) za pobraniem, czyli nie potrzeba nam w ogóle konta bankowego lub karty kredytowej do zakupu. W skali naszego globu sprawa się lekko komplikuje, bo jeżeli ktoś sprzedaje nam coś z Kanady, Norwegii, Francji czy Australii to odbiór osobisty raczej nie wchodzi w grę, choć na pewno byłby bardzo atrakcyjny (już widzę jak Predator co weekend lata po swoje płyty CD hłe hłe) a wysłanie za pobraniem, rodzi tylko jedną myśl „szwindel”. Przelanie pieniędzy z konta na konto lub systemy typu Western Union są akceptowane, choć nie zawsze i przez wszystkich, jednak posiadają swoje wady czyli czas trwania (przelewy) i wysokie opłaty (przelewy i WU). Dlatego też ebay (największe portal aukcyjny na świecie) wymyślił system paypal. O co w tym chodzi nie będę się zagłębiał, bo można wszystko przeczytać na stronie. Jednak paypal nie jest moim zdaniem zbyt dobry, tani i bezpieczny dlatego też opiszę inny podobny system – moneybookers. Przytoczę tutaj może informację ze strony głównej:

„Pieniądze przez email – Zdeponuj/pobierz środki przy pomocy karty kredytowej lub transferu bankowego. Skorzystaj z konta Moneybookers w celu wysyłania lub odebrania pieniędzy do/od osób posiadających adres email (nawet, jeśli nie są jeszcze naszymi klientami). Odbierz w łatwy sposób pieniądze.”

Założenie konta jest banalnie proste musimy posiadać adres email i już można się rejestrować (acha kod pocztowy w adresie podajemy bez myślnika czyli np dla Zielonej Góry jest to 65001). Aby przelać pieniądze na konto w moneybookers musimy wykonać przelew na podane konto aktualnie dla Polski jest to konto w BRE Bank lub jeżeli posiadamy kartę kredytową możemy również z niej przelać pieniądze (każde przelanie z karty jest obciążone opłatą 1,9 euro). Po takim zabiegu pieniądze pojawią się na naszym koncie w moneybookers. Jeżeli chcemy nasze pieniądze przelać do innej osoby zapłacimy za to 0,1% ale nie więcej niż 0,5 euro. Jeżeli chcemy wypłacić nasze pieniądze to zapłacimy 1,8 euro. No to teraz czas na przykłady:
1) Pracuję w Anglii i jak wracam nie lubię przewozić przy sobie swoich dutków lub muszę co miesiąc/kwartał przelać część zarobionych pieniędzy do Polski. Co zrobić? Zakładam konto w moneybookres. Wpłacam na nie swoje pieniądze, którymi chce dysponować. W momencie pojawienia się pieniędzy na moim koncie w moneybookres, po prostu je wypłacam na konto w Polsce (konto można założyć sobie zupełnie bez opłat w BGŻ, Getin, Inteligo, mBanku (oczywiście nie musibyć to koniecznie nasze konto). Koszty? 1,8 euro za wypłatę pieniędzy z moneybookers plus przewalutowanie funtów na złotówki na koncie w banku w Polsce (względnie przewalutowanie w moneybookres, które jest bardzo korzystne dzięki bardzo dobrym kursom wymiany walut opartym na kursie Europejskiego Banku Centralnego; dla EUR, USD i GBP marża wynosi 0,95%, inne waluty 1,3%; kurs ten jest lepszy niż kursy skupu i sprzedaży walut w większości kantorów, w bankach różnica taka może osiągnąć nawet kilka procent). Według moich wyliczeń wychodzi o wiele taniej niż przy zwykłym przelewie a cały czas operacji to max 5 dni roboczych. Wiadomym jest, że przywiezienie pieniędzy w skarpecie i wytargowanie w kantorze będzie najbardziej opłacalne, ale nie zawsze są możliwości i nie zawsze jest to najlepsze lub porządane rozwiązanie. Również nic nie stoi na przeszkodzie, żeby założyć sobie w Polsce konto walutowe (kilka banków prowadzi je całkowicie za darmo np INB, BZWBK) – to już według uznania.
2) Zakupy na ebay. Z tego co się orientuje to moneybrokers jest dosyć popularnym systemem, na pewno nie tak jak paypal, ale za to tańszym od niego i bezpieczniejszym w mojej i nie tylko mojej opini. Niestety ma to swoje plusy i minusy. O ile w Europie nie ma problemu i system jest popularny a sprzedający raczej się zgadzają na taką płatność, to już w takim USA to bardzo różnie bywa. Koszty? Jeżeli coś kupujemy to max 0,5 euro za przelanie pieniędzy do sprzedającego a jeżeli sprzedajemy to 1,8 euro za wypłatę (plus ewentualne przewalutowanie) choć możemy jej uniknąć kupując coś u kogoś innego ;)
Czym nie jest moneybrokores? To nie jest zwykłe konto bankowe, tylko system online do szybkiego przekazywania pieniędzy innym ludzią lub między swoimi kontami bankowymi w skali globalnej – wyłączając oczywiście państwa tam gdzie moneybookers nie działa.

Żeby nie było niedomówień, to wszystkie wskazówki zawarte tu przeze mnie wykorzystujesz na własne ryzyko i w razie jakiś niepowodzeń, nie możesz mieć do mnie żadnych pretensji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s