Szybki test pendrive – Patriot XT 8GB

Jakiś czas temu przeprowadziłem krótki test porównawczy Geil David vs Corsair Voyager. Dzisiaj w moim dorobku pojawił się nowy sprzęt a mianowicie Patriot XT 8GB. Ostatnio miałem bardzo miłe doświadczenia, głównie z pamięciami DDR2 tej firmy, dlatego zdecydowałem się zakupić tę pamięć flash. Po sprawdzeniu parametrów odczytu i zapisu oraz zatwierdzeniu wyglądu, zleciłem zamówienie. Cóż nie pozostaje mi nic innego jak tylko poddać go procedurze testowej identycznej jak w przypadku dwóch pozostałych sprzętów i porównać wyniki.Jakość wykonania jest naprawdę bardzo dobra i tutaj muszę przyznać, że z tych trzech modeli Patriot XT bezapelacyjnie jest najlepszy zarówno pod względem wykonania jak i samego wyglądu. Czarna, niezbyt twarda i niezbyt miękka a zarazem miła w dotyku guma, oraz wyraźne czerwone napisy sprawiają, że coś w sobie ma. Końcówka zabezpieczająca port USB zachodzi dosyć ciasno, także nie ma chyba obawy o jej zsunięcie i zgubienie. Jedyne do czego można mieć poważne obiekcję to dołączona smycz a w zasadzie biały sznurek, który ni jak się ma do całej reszty – moim zdaniem już lepiej jakby nic nie było. W pudełku znajdziemy jeszcze krótką przedłużkę USB. Sam pendrak po zamontowaniu w systemie nie zawiera nic, żadnych udziwnień tudzież zbędnych aplikacji. Pojemność jaką mamy do dyspozycji to:

/dev/sdb1              7823424        16   7823408   1% /media/PATRIOT

Z racji, że domyślnie jest to FAT16 to mamy do dyspozycji nieco ponad 7,5GB. Co do szybkości producent podaje tylko tyle „Speeds up to 180x”, ale niestety nie potrafiłem się doszukać co to oznacz. Nie ma co przeciągać – na testach wyjdzie wszystko!

Tak jak w poprzednim przypadku tworzymy plik testowy.

terror@cartel:~$ dd if=/dev/zero of=/home/terror/plik bs=1M count=450
450+0 records in
450+0 records out
471859200 bytes (472 MB) copied, 16.3688 s, 28.8 MB/s

Dane z programu hdparm:

terror@cartel:~$ /sbin/hdparm -tT /dev/sdb

/dev/sdb:
Timing cached reads:   640 MB in  2.00 seconds = 319.97 MB/sec
Timing buffered disk reads:   78 MB in  3.08 seconds =  25.32 MB/sec

Zapowiada się obiecująco.
Najpierw kopiowanie pliku na pendrive (interesuje nas tylko wynik “real”)

terror@cartel:~$ time cp plik /media/PATRIOT/

real    0m24.272s
user    0m0.028s
sys    0m3.856s

Wynik o prawie 13 sec lepszy niż Corsair Voyager i minimalnie lepszy od Geil David (tutaj muszę przyznać, że mnie zaskoczył).

Teraz przenoszenie skopiowanego pliku z pendrive na dysk twardy komputera.

terror@cartel:~$ time mv /media/PATRIOT/plik /home/terror/plik1

real    0m19.699s
user    0m0.036s
sys    0m3.840s

I w tym przypadku Patriot XT okazał się niepokonany wyprzedając Corsaira o ponad 3 sekundy a Geila o niecałe 2. Cóż na wszystkie pomiary należałoby nałożyć pewien margines błędu, no i fakt że nie wykonywałem ich co najmniej po 3 razy dla każdego urządzenia, uśredniając wynik. Cóż pozostaje to co wykonałem do przeglądnięcia i ewentualnej weryfikacji już podjętych decyzji w sprawie zakupu w miarę szybkiej pamięci flash. Na koniec zdjęcie nowego lidera.

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s